Sprzedaż mieszkania nie jest najłatwiejszym zadaniem. Wymaga spełnienia wielu formalności i poświęcenia dużej ilości czasu. Należy się do niej odpowiednio przygotować, odświeżyć mieszkanie, wykonać zachęcającą ofertę i ustalić odpowiednią cenę. Sprzedaż mieszkania wymaga dużego zaangażowania właściciela. Jeszcze więcej pracy trzeba włożyć w sprzedaż mieszkania z kredytem. Jest to dosyć trudne przedsięwzięcie, trzeba tutaj nastawić się na jeszcze więcej formalności. Należy powiadomić o swoich zamiarach bank i uzyskać od niego wszystkie potrzebne dokumenty. Na co jeszcze zwrócić uwagę decydując się na sprzedaż mieszkania z kredytem.
Sprzedaż mieszkania z kredytem – czy jest ona możliwa?
Kupno mieszkania w Polsce zwykle odbywa się po zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Kredyt taki zaciągany zwykle jest na 20 lub 25 lat. Bardzo często też, w tak długim okresie dochodzi do różnych sytuacji życiowych, które zmuszają właściciela do zdecydowania się na sprzedaż mieszkania z kredytem. Najczęściej powodem jest przeprowadzka za granicę lub do innego miasta, może to być też potrzeba zwiększenia lokalu. Wiele osób zastanawia się czy sprzedaż mieszkania z kredytem jest możliwa.
Kredytobiorca jest właścicielem mieszkania. Może wiec je wynajmować bądź sprzedać. Prawo do niej jest jednak ograniczone przez hipotekę ustanowioną na rzecz banku i wpisaną do księgi wieczystej nieruchomości. Dlatego też niezbędne jest poinformowanie o swoich zamiarach bank i uzyskanie od niego wszystkich niezbędnych dokumentów. Sprzedaż mieszkania z kredytem nie różni się wiele od zwykłej sprzedaży mieszkania, co więcej nie jest w żaden sposób ryzykowna dla kupującego.
Sprzedaż mieszkania z kredytem – kiedy warto się na nią zdecydować?
Sprzedaż mieszkania z kredytem może nastąpić w każdej chwili trwania umowy kredytowej. Warto się na nią zdecydować w sytuacji, gdy powiększa się rodzina i potrzebne jest większe mieszkanie bądź trafiła się bardzo korzystna oferta pracy w innym mieście. Czasami sytuacja jest na tyle skomplikowana, że w zasadzie jest to jedyne rozwiązanie. Na przykład w przypadku rozwodu, kiedy żaden z małżonków nie chce przepisać na siebie umowy kredytowej. Trzeba jednak decyzję tę bardzo dobrze przemyśleć, ponieważ nie zawsze taka sprzedaż będzie opłacalna. Chodzi o to, że w momencie, kiedy cena mieszkania nie pokryje całości kredytu, konieczne będzie dopłacanie pieniędzy ze swojej kieszeni. Co więcej, jeśli szybko dokona się sprzedaży mieszkania po jego zakupie konieczne będzie płacenie również podatku dochodowego.
Sprzedaż mieszkania z kredytem – na co warto zwrócić uwagę
W momencie zdecydowania się na sprzedaż mieszkania z kredytem warto pamiętać o:
- Konieczności powiadomienia banku o zamiarze sprzedaży, a następnie uzyskać odpowiednie zaświadczenie na temat aktualnego zadłużenia. Dzięki temu możliwe będzie określenie ceny mieszkania tak, aby pokrywała ona koszt spłaty kredytu.
- Bank musi wydać zgodę na sprzedaż mieszkania z kredytem, a następnie wydać promesę, że w momencie spłaty kredytu wyda zgodę na wykreślenie hipoteki. Dzięki tej promesie możliwe będzie przekonanie kupujących, że kupno nieruchomości z kredytem nie jest dla nich żadnym ryzykiem.
- Nie wolno ukrywać faktu, że mieszkanie obciążone jest hipoteką. Jest to uwzględnione w księdze wieczystej do której dostęp ma każdy kupujący.
Sprzedaż mieszkania z kredytem – jak uzyskać zgodę od banku?
Tak jak wcześniej już zostało to powiedziane, aby sprzedać nieruchomość z kredytem konieczne jest uzyskanie zgody od banku i dopełnić kilka innych dodatkowych formalności. Najważniejsze jest poinformowanie go o sowim zamiarze. Prawda jest taka, że w zasadzie to zgoda od banku nie jest wymagana, ponieważ bank nie może zabronić sprzedaży (chyba, że kredytobiorca zalega ze spłatą rat).
Wystarczy więc tylko poinformować swój bank, telefonicznie lub osobiście, o swoich zamiarach. Konieczne jest to, aby później moc uzyskać wszystkie potrzebne dokumenty.
Sprzedaż mieszkania z kredytem nie jest łatwym przedsięwzięciem i wymaga spełnienia wielu formalności, jednak nie jest to, jak mogłoby się wydawać niemożliwe. Prawda jest taka, że nie różni się ono bardzo od sprzedaży mieszkanie nieobciążonego hipoteką. Warto jednak decyzję tę bardzo dokładnie przemyśleć, ponieważ nie zawsze jest ona opłacalna.