Skip to main content

Decydując się na zakup mieszkania i przeznaczając na ten cel dużą kwotę trzeba przemyśleć i zadecydować o wielu rzeczach. Mieszkanie powinno w stu procentach zadowalać właściciela, spełniać jego marzenia i być jak najbardziej funkcjonalne. Polacy uważają, że najważniejszymi kwestiami przy wyborze mieszkania jest cena, lokalizacja i metraż. Te elementy oczywiście są ważne, natomiast, które piętro jest najlepsze? Wybór piętra to także bardzo ważny element. Wybrany powinien zostać na podstawie preferencji i potrzeb.

Które piętro jest najlepsze?

Kupno mieszkania wiąże się z szeregiem pytań, na które trzeba będzie znaleźć odpowiedź. Jaka lokalizacja będzie odpowiednia, jaki fundusz został przeznaczony na zakup, co z ilością pomieszczeń i metrażem, a nawet takie wydawałoby się błahe, które piętro jest najlepsze? Czy jednak jest to takie mało ważne? Nie jest to do końca prawdą.

Umiejscowienie mieszkania będzie miało dużo wpływ na komfort życia w danym miejscu, wpływać też będzie to na cenę. W zależności, gdzie mieszkanie będzie usytuowane będzie ona mniejsza lub większa. Które piętro jest najlepsze? Odpowiedzi na to pytanie jednej nie ma, wszystko zależy od upodobań nabywcy, stylu jego życia i wymagań jakie ma on do mieszkania. Jednym zależeć będzie na ładnym widoku jakiego można oczekiwać zwykle na wyższych kondygnacjach, dla innych ważniejszy będzie dostęp do ogródka i mała odległość od wyjścia, to zapewni mieszkanie na parterze. Wszystko ma swoje wady i zalety. Poniżej znajdują się wady i zalety parteru oraz ostatniego piętra.

Mieszkanie - które piętro wybrać

Które piętro jest najlepsze – parter?

Mieszkania na parterze uznawane są za mniej atrakcyjne niż te usytuowane na ostatnich piętrach. Powodem takiego stanu rzeczy jest hałas jaki dobiegać może ze znajdującej się niedaleko ulicy. Jeśli nabywcy zależy na ciekawym widoku zza okna, raczej nie wybierze on mieszkania na parterze. Kolejnym minusem jest potrzeba zasłaniania okien, tak aby przechodnie nie mogli zaglądać do środka mieszkania. W pewien sposób wiąże się z tym również zagrożenie włamaniem i mniejsze poczucie bezpieczeństwa.

Z drugiej jednak strony, fakt, że mieszkania te nie cieszą się dużym zainteresowaniem przekłada się na ich cenę. Zwykle są one tańsze, można wziąć to pod uwagę, w momencie kupowania mieszkania pod wynajem. Mieszkania na parterze wybierane są zazwyczaj przez osoby starsze lub rodziny z dziećmi, które zmuszone są wynosić ciągle wózki, ten aspekt odegra dużą rolę w wyborze kondygnacji.

Które piętro jest najlepsze – ostatnie?

Ostatnie piętra często uznawane są za te najbardziej prestiżowe. Jednak czy naprawdę mają one same zalety? Nie jest to do końca prawda. Osoby decydujące się na mieszkanie na ostatnim piętrze muszą liczyć się z wahaniami temperatur, zwykle zimą jest tam zimno, a latem gorąco. Jeśli wentylacja jest wykonana źle w budynku, ściany mogą pękać od wilgoci, gorszym jednak faktem byłby przeciekający dach.

Na ostatnich piętrach, pomieszczenia często mają skośne ściany i są trudne w aranżacji. Co więcej przez duże zainteresowanie tymi mieszkaniami, również ich ceny są wyższe. Jednak mieszkanie na wyższych kondygnacjach to nie tylko same kłopoty. Zza okien rozpościera się piękna panorama miasta. Drugim plusem jest zwykle większy metraż niż na niższych piętrach. Przez to, że mieszkanie znajduje się dalej od drogi, hałas jest mniejszy, również brak sąsiadów nad głowami zmniejsza hałas. Dzięki temu, jest ono też bezpieczniejsze. Na wyższe kondygnacje najczęściej decydują się młode pary bądź single.

Zakup mieszkania a wybór piętra

Co z mieszkaniami pośrodku?

Mieszkania pomiędzy parterem a ostatnim piętrem są najczęściej wybierane w Polsce. W blokach, gdzie nie ma windy, nie trzeba pokonywać wszystkich pięter, aby dostać się do mieszkania. Mieszkania te są zwykle najcieplejsze przez to, że otaczają je inne. Są one dużo bardziej bezpieczne niż te na parterze.

Które piętro jest najlepsze? Warto najpierw zapoznać się ze swoimi potrzebami i upodobaniami, wtedy łatwiejsze będzie podjęcie decyzji. Każda osoba oczekuje od swojego mieszkania zupełnie innych cech, prowadzi inne życie i posiada inne wartości. Nie ma więc jednej prostej odpowiedzi.