Skip to main content

Kupując mieszkanie, podjęta zostaje jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Zwykle podejmowana jest ona na kilka następnych lat, a czasami nawet i na całe życie. Dlatego więc warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, które mogą zmieniać się na przestrzeni lat. Jeśli kupno mieszkania wymaga zaciągnięcia kredytu, jest to duże obciążenie i odpowiedzialność. Nieruchomość powinna zostać wybrana w taki sposób, aby nie żałować swojego wyboru. Wszystkie potrzeby muszą zostać wzięte pod uwagę. Metraż, lokalizacja i liczba pokoi, to tylko niektóre z nich. Jaki metraż mieszkania wybrać dla rodziny? Oto kilka wskazówek.

Na co w wyborze mieszkania zwracają rodziny z dziećmi?

Na to jakie kwestie brane są pod uwagę przez rodziny z dziećmi wpływa kilka czynników. Jest to na przykład wiek dzieci, ilość lokatorów czy nawet rodzaj pracy rodziców. Mieszkanie musi być dobrane tak, aby spełniało bardzo dużo funkcji. Musi być funkcjonalne, mieć dużo miejsca do przechowywania, dawać komfort domownikom i zapewniać im prywatność. Ważnym miejscem w rodzinnym domu jest duży stół, który jest miejscem spotkań i wspólnych posiłków. Powinny się w nim znaleźć też pokoje dla dzieci i osobna sypialnia dla rodziców.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając mieszkanie? Na przykład czy w budynku znajduje się wózkownia oraz winda, dzięki nim możliwe będzie zaoszczędzenie czasu i energii. Bardzo ważna jest również okolica czy należy ona do bezpiecznych i czy osiedle jest monitorowane. W lokalizacji powinny znaleźć się też punkty oświaty. Szkoły i przedszkola to kluczowa sprawa dla rodzin z dziećmi. Natomiast jaki metraż mieszkania wybrać dla rodziny? To głównie od metrażu i lokalizacji zależy cena nieruchomości, zwykle w większych miastach ceny te są bardzo wysokie.

Jaki metraż mieszkania wybrać dla rodziny?

Czym kierować się wybierając mieszkanie

To jaki metraż mieszkania wybrać dla rodziny zależy w głównej mierze od tego, ile dzieci posiada rodzina bądź też, ile ich planuje. Warto wziąć również przyszłość pod uwagę, może właśnie rodzina spodziewa się nowego domownika lub będzie to miało miejsce w przyszłości. Inny metraż mieszkania będzie potrzeby rodzinie z 1 dzieckiem, a jeszcze inny z 2 i na przykład z psem.

Jaki metraż mieszkania wybrać dla rodziny z 1 dzieckiem?

Nie zawsze duże mieszkanie przekłada się na dużą powierzchnie użytkową. Zwykle mieszkania zawierają skosy, które zabierają przestrzeń. Dla rodziny z 1 dzieckiem mieszkanie powinno być przestronne, z dużymi pokojami, ustawne i łatwe do zaaranżowania. Ponownie trzeba wziąć pod uwagę wiek dziecka. Małemu dziecku jest obojętne czy śpi we własnym pokoju, a nawet preferuje ono łóżko rodziców, trzeba jednak pamiętać, że dzieci rosną. Im jest ono starsze tym więcej przestrzeni i prywatności potrzebuje. Jaki metraż mieszkania dla rodziny z 1 dzieckiem? Eksperci twierdzą, że w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie powierzchnia około 55 metrów kwadratowych, to wielkość przeciętnego mieszkania, który sprzedawany jest na polskim rynku.

Jaki metraż mieszkania wybrać dla rodziny z dwójką dzieci?

Na co w wyborze mieszkania zwracają rodziny z dziećmi

Rodzice z dwójką dzieci, zazwyczaj wybierają powierzchnie o wielkości 80 metrów kwadratowych, w przełożeniu na pokoje, są to 4 pokoje. Tak jak wcześniej zostało to już wspomniane im dzieci są starsze tym bardziej potrzebują swojej przestrzeni. Ważnym elementem w każdej rodzinie jest wspólne spędzanie czasu, do którego świetnie sprawdzi się salon. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że 80 metrów kwadratowych to już bardzo duża powierzchnia, a co za tym idzie będzie ona droższa. Najczęściej więc takie rodziny decydują się na powierzchnie od 55 do 60 metrów kwadratowych.

Czym kierować się wybierając mieszkanie?

Pierwsze co pojawia się w głowie mówiąc o mieszkaniu to cena i tak właśnie jest ludzie właśnie to kryterium biorą najbardziej pod uwagę, kolejną ważną dla nich kwestią jest metraż i lokalizacja. Wybierając mieszkanie, warto zwrócić uwagę na ilość powierzchni użytkowej, ale też na swoje własne upodobania i wymagania. Lokalizacja jest bardzo ważnym elementem, im bliżej szkół i miejsca pracy rodziców tym lepiej.