Dla większości osób zakup pierwszego mieszkania to życiowe wydarzenia, do którego trzeba podejść poważnie i z rozwagą. Brak doświadczenia i praktycznej wiedzy sprawia, że osoby te nie są pewne na co zwracać uwagę wybierając pierwsze mieszkanie. Oto kilka wskazówek!
Rynek wtórny czy rynek pierwotny?
W zależności od wymagań jakie posiada się względem pierwszego mieszkania, można wybrać nieruchomość z rynku wtórnego lub pierwotnego. Pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego to rzadko wybierana opcja, ponieważ pochodzi z drugiej ręki. Pod kątem budowlanym zostało dostosowane do pierwszych właścicieli i możliwość wyremontowania go pod siebie może okazać się kosztownym przedsięwzięciem. Jednakże, rynek wtórny pozwala na negocjację ceny, szybki przebieg transakcji i brak konieczności czekania na wykończenie i wyposażenie mieszkania.
Pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego to najchętniej wybierana oferta. Dlaczego? Mieszkanie takie jest nowe i nie wymaga generalnych remontów. Wykończenie jest dopasowane do właścicieli, budynki i infrastruktura osiedla są nowe, atrakcyjne i funkcjonalne.
Lokalizacja
Lokalizacja w jakiej znajduje się pierwsze mieszkanie jest kluczowa, ponieważ to od niej zależeć będzie cena za metraż, ale również komfortowy transport w trakcie życia codziennego. Im bliżej centrum komunikacji i centrum miasta, dojazd będzie łatwiejszy, ale cena za mieszkanie wyższa.
Jeśli pierwsze mieszkanie wybierane jest przez rodzinę mającą lub spodziewającą się dziecka to kluczowe będzie bliskie sąsiedztwo ze szkołami i przedszkolami, a także niedaleka odległość do biura, w którym pracują rodzice.
Pierwsze mieszkanie, a jego cena
Jak już wcześniej zostało wspominane, im atrakcyjniejsza lokalizacja, tym cena za metraż może być większa. Dlatego osoby posiadające zawężony budżet muszą liczyć się z większymi niedogodnościami np. transportowymi. Cena za nieruchomość może być także uzależniona od standardu w jakim zbudowane zostało mieszkanie. Jeśli jest to ekskluzywne osiedle zamknięte, z garażami podziemnymi, stróżówką i centrum rekreacyjnym tylko dla mieszkańców osiedla, cena może znacznie wzrosnąć.
Układ, metraż i kondygnacja
W zależności od oczekiwań należy rozpatrzyć jak i gdzie usytuowane będzie pierwsze mieszkanie. Posiadając już małe dziecko najlepiej jest wybrać mieszkanie na parterze. Wybór metrażu również jest istotny i na tą kwestię trzeba spojrzeć przyszłościowo. Jeżeli właściciele spodziewają się powiększenia rodziny, muszą uwzględnić w swoich planach dodatkowy pokój dla dziecka.
Warto również wziąć pod uwagę strony świata. Mieszkanie położone w stronę południową będzie nasłonecznione i samoistnie nagrzewane w ciągu dnia. Natomiast mieszkania ustawione w stronę północną będą zawsze ciemne i chłodne. Tak więc jak widać to, w którą stronę ustawione jest mieszkanie nie powinno być bagatelizowane, ponieważ wpływa na samopoczucie domowników.