Obecnie inwestycje to coś co wielu ludzi uważa za bardzo dobry sposób na pomnażanie swoje kapitału i ochronę swoich oszczędności przed utratą wartości. Niskie stopy oprocentowania lokat i duża inflacja, sprawiają, że wiele ludzi szuka metod na to jak inwestować. Osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z pomnażaniem kapitału, zwykle mają problem ze znalezieniem sposobu bądź boją się przeznaczyć swoje pieniądze. Jedną z najbardziej popularnych form inwestowania są nieruchomości. Jak zacząć inwestować w nieruchomości? Czy jest to opłacalne?
Jak inwestować w nieruchomości?
Aby inwestować w nieruchomości i czerpać z tego korzyść wymagany jest plan i stworzenie projektu. Decyzja o rozpoczęciu musi być dokładnie przemyślana i całkowicie świadoma. Jeśli ma to być poważna inwestycja należy już na samym początku zbudować odpowiedni fundament. Inwestowanie w nieruchomości jest jedną z możliwości na pomnażanie zgromadzonych oszczędności.
Obecnie, kiedy stopy oprocentowania lokat są coraz niższe, a inflacja rośnie, ten sposób inwestycji może przynosić bardzo dobry zysk. Inwestować w nieruchomości można w różny sposób. Każdy z nich w jakimś stopniu przynosi zyski, jednak nie każdy będzie odpowiedni dla każdego inwestora. Na samym początku, musi zostać odpowiednio przygotowany plan działania oraz strategia biznesowa. Każda zakupiona nieruchomość musi mieć swoje przeznaczenie. Trzeba więc jasno określić co się z nią stanie. Może to być wynajem lub szybka sprzedaż z zyskiem. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie wymaga przygotowania.
Inwestowanie w nieruchomości – wady i zalety
Każda inwestycja pociąga za sobą pewne ryzyko. Inwestowanie w nieruchomości musi zostać odpowiednio przemyślane, aby nie przynosiło strat. Jakie wady i zalety ma ta forma inwestycji?
Inwestowanie w nieruchomości – zalety
- Małe ryzyko utraty kapitału, ponieważ ceny mieszkań rosną już od wielu lat
- Większe zyski niż na przykład z lokat bankowych
- Niższe oprocentowanie kredytu hipotecznego w porównaniu do pożyczek
- W razie nieszczęśliwych wypadków nie straci się wszystkiego, jednak warto pamiętać, aby ubezpieczyć nieruchomość
- Możliwość wynajęcia nieruchomości lub oddania jej w dzierżawę
- Spłacona nieruchomość może być zabezpieczeniem kredytu
- Dobre zabezpieczenie kapitału
Inwestowanie w nieruchomości – wady
- Potrzeba dużego kapitału związanego z wkładem własnym do kredytu, kosztem remontu, kosztami związanymi z zakupem nieruchomości
- Nie jest też powiedziane, że uda się sprzedać nieruchomość po cenie takiej jaką inwestor sobie zaplanuje, niekiedy wymaga to czasu i obniżki ceny
- Inwestycja ta zwraca się w dłuższym czasie
- Potrzebna będzie wiedza na temat rynku nieruchomości i obowiązujących w nim przepisów
Czy warto inwestować w nieruchomości pod wynajem?
Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem może przynosić bardzo dobre zyski. Nie jest to ich jedyna zaleta. Dzięki nim można zapewnić sobie stałe dochody. To jak wysokie one będą zależy od pewnych czynników, takich jak lokalizacja, otoczenie mieszkania, jego metraż, rozmieszczenie pokoi i tak dalej. Jednak co jest dużym plusem, nie można na tej inwestycji stracić. Zapotrzebowanie na najem mieszkania jest duże, a popyt jest wyższy niż podaż, co daje dużą szansę dla wynajmujących. Inwestowanie w nieruchomości ma również swoje wady, jest to bardzo dużo tak zwanej papierologi. Trzeba prowadzić dokumentacje, rachunki, faktur, rozliczeń, jednak w porównaniu do tego jakie korzyści można uzyskać nie powinno to zaważyć na decyzji.
Czy warto inwestować w nieruchomości pod wynajem krótkoterminowy?
Ta forma inwestycji charakteryzuje się bardzo krótkim czasem najmu, jest to tydzień lub dwa. Najlepiej sprawdzi się w miejscach, gdzie przyjeżdżają turyści. Nad morzem, w górach lub innych miastach turystycznych. Jej zaletą jest duża popularność i atrakcyjne ceny w porównaniu do hoteli. Wadami natomiast będzie duża rotacja lokatorów i związane z tym szybkie zużycie nieruchomości. Co więcej mogą pojawić się też problemy z podstawą prawną, ponieważ samorządy przykładają dużo uwagi do tej formy inwestowania.
Czy warto inwestować w nieruchomości? Nie da się ukryć, że ta forma inwestowania ma wiele zalet. Przynosi dużo korzyści, jest mało ryzykowna. Wymaga jednak znajomości pewnych przepisów i rynku. Nie jest więc ona odpowiednia dla każdego.