Skip to main content

Na początku zadajmy sobie pytanie: czy warto inwestować w dom energooszczędny? Jak łatwo zaobserwować, ceny energii stale rosną. Z roku na rok zauważamy coraz wyższe rachunki przy jednakowym poziomie zużycia prądu. Producenci sprzętów elektronicznych oferują produkty o coraz lepszej klasie energetycznej, a klienci – świadomi sytuacji rynku energetycznego, chętnie decydują się na wymianę starego sprzętu (choć sprawnego) na nowy (ale energooszczędny). To inwestycje, które szybko się zwracają.

Po co oszczędzać energię?

Czy warto oszczędzać energię

Oszczędzanie energii nie jest tymczasową modą czy też odpowiedzią na zauważalne podwyżki rachunków za prąd. To nie trend, a konieczność. Czy warto inwestować w dom energooszczędny? Nie warto nawet się nad tym zastanawiać, tylko działać. To znaczy – projektować i urządzać nieruchomość tak, by współpracowała na polu oszczędzania energii. Energię oszczędzamy dla zmniejszenia cyferek na rachunku, ale powinniśmy dla środowiska. W końcu nie od dziś wiadomo, że mniejsze zużycie energii równa się mniejszemu zużyciu naturalnych źródeł, do których możemy zaliczyć ropę i węgiel.

Oszczędzać energię można na wiele sposobów. Nawet częstsze korzystanie z dobrodziejstw naturalnego światła, zamiast wspomagania go sztucznym może mieć pozytywny wpływ na niższe rachunki. Przykłady sposobów na oszczędzanie w życiu codziennym można mnożyć. A czy warto inwestować w dom energooszczędny? I jak właściwie się za to zabrać? Dowiedzmy się w dalszej części artykułu.

Sprawdźmy, czy warto inwestować w dom energooszczędny?

Czy inwestycja w energooszczędnym dom się opłaca

Zdefiniujmy najpierw dom energooszczędny. Jaki powinien być? Dom energooszczędny wykazuje znaczne mniejsze zapotrzebowanie na energię niż dom, który nie jest dostosowany do tego celu. Czy warto inwestować w dom energooszczędny? Bez wątpienia, bo domy energooszczędne to z pewnością domy przyszłości. Sam projekt domu już może zakładać tę energooszczędność. Ulokowanie największych okien od strony południowej pozwala na codzienny dostęp do źródła, jakim są promienie słoneczne. Takie rozwiązanie najczęściej stosuje się w salonach i otwartych przestrzeniach domu. Mniejsze okna z kolei mogą dominować w pomieszczeniach, które nie wymagają tak intensywnego oświetlenia (na przykład sypialnia).

Czy warto inwestować w dom energooszczędny? Jak to zrobić? Energooszczędność domu sprowadza się także do dobrej izolacji termicznej. Właściwe ocieplenie ścian i dobór okien oraz drzwi, które uszczelniają budynek przed „uciekaniem” ciepła to podstawa osiągnięcia niższych rachunków, chociażby za ogrzewanie w okresie zimowym. Domy słynące z energooszczędności mają także dostosowaną wentylację. Nie bez znaczenia są także materiały wykorzystane podczas budowy i wykończenia domu. Dach, ściany, podłogi – to wszystko musi być skrupulatnie zaplanowane, jeśli chodzi o izolację ciepła, by dom zyskał miano energooszczędnego. Czy warto inwestować w dom energooszczędny? Jak najbardziej. To inwestycja, która szybko zaprocentuje.