Skip to main content

Sprzedając dom lub mieszkanie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że proces ten do najłatwiejszych nie należy. Wiąże się on z dużą ilością stresu i ciężkich decyzji do podjęcia. Właściciel, który sprzedaje swoją nieruchomość musi wówczas uzbroić się w cierpliwość i włożyć w to swoje zaangażowanie. Istnieje także inny sposób na sprzedaż mieszkania. Można do tego celu zatrudnić agenta nieruchomości, który zajmie się całą sprawą. Aby odpowiednio przygotować się do sprzedaży konieczne jest ustalenie pewnych czynników, a najważniejszym z nich jest cena nieruchomości. Nie może być ona zbyt wysoka ani zbyt niska. Jak więc ją oszacować?

Cena nieruchomości. Za ile wystawić mieszkanie lub dom na sprzedaż

Za ile sprzedać mieszkanie

Po podjęciu decyzji o sprzedaży mieszkania, nadszedł czas na ustalenie jego ceny. Czynnik ten jest bardzo ważny, ponieważ w głównej mierze to od niego zależeć będzie przebieg całego procesu. Cena nieruchomości nie może zostać ustalona jako zbyt wysoka, ponieważ taka nieruchomość przed długi czas się nie sprzeda, a może i nawet nigdy, dzieje się tak ze względu na dużą konkurencję na rynku. Nie może ona być także zbyt niska. Co więcej im dłużej dana oferta nie ulega finalizacji zakupu tym niższy zysk ze sprzedaży. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy ustalaniu ceny?

  • Cena nieruchomości ustalana jest przez kupującego – prawda jest taka, że to kupujący decyduje, ile jest w stanie zapłacić za daną nieruchomość. Kupujący może nabyć ją za cenę nie wyższą niż cena rynkowa. Jeśli więc zostanie ona odpowiednio ustalona, zgodnie z panującymi trendami cenowi, zwiększy się szansa na szybszą sprzedaż nieruchomości. Jeśli natomiast będzie ona zbyt wysoka zainteresowania wokół niej nie będzie, przez co przedłuży się czas finalizacji transakcji, a co za tym idzie właściciel może spodziewać się dużo niższej ceny niż zakładał na początku.
  • Cena nieruchomości powinna już na samym początku być niższa – częstą praktyką wśród osób, które wystawiają na sprzedaż swoje nieruchomości, jest na początku ustalanie ceny wyższej i ewentualna jej późniejsza obniżka. Niestety rozwiązanie to nie należy do najskuteczniejszych, ponieważ to nowa oferta cieszy się zawsze największym zasięgiem i dotarciem do większej ilości osób. Jeśli więc obniżka zostanie wykonana później wiele osób nawet się o niej nie dowie. Im wyższa jest cena nieruchomości tym mniejsza ilość potencjalnych kupujących. Warto więc wystawiać nieruchomość po cenie rynkowej, ponieważ daje to szansę na dotarcie do większej ilości osób.
  • Obniżanie ceny nieruchomości dopiero na negocjacjach – kolejnym błędem, który w pewnym stopniu podobny jest do poprzedniego, jest obniżanie ceny nieruchomości na negocjacjach. Trzeba jednak wiedzieć, że aby to zrobić musi najpierw do nich dojść. Jak wiadomo, im wyższa cena tym mniejsze zainteresowanie. Warto więc zwiększyć je już na samym początku publikowania oferty. Im większa ilość chętnych nabywców, tym większe możliwości w wyborze tego odpowiedniego.
  • Cena nieruchomości zmniejsza się wraz z upływem czasu – im dłużej zajmuje sprzedaż danej oferty tym niższej ceny można się spodziewać w momencie ewentualnego kupna. Dzieje się tak nie tylko ze względu na redukcję cen na rynku, ale też dewaluację samej oferty. Kupujący widząc ofertę, która wystawiona jest już od dłuższego czasu i wciąż nie została sprzedana, oznacza to dla niego jedno, coś musi być z nią nie tak, pewnie posiada jakieś wady, którymi „odstrasza” potencjalnych nabywców. Jeśli więc dojdzie do jej dużej obniżki może doprowadzić do sprzedaży. Największe zainteresowanie wokół oferty jest w momencie jej wystawienia. Jeśli więc cena będzie zbyt wysoka, doprowadzi to do zmniejszenia zainteresowania i automatycznego wydłużania się sprzedaży.

Cena mieszkań a sprzedaż

Cena nieruchomości jak ją odpowiednio określić? Warto wziąć pod uwagę panujące trendy rynkowe oraz ceny aktualnych transakcji. Dane te posiadają agenci nieruchomości, warto więc rozważyć współpracę z biurem nieruchomości, który pomoże w ustalaniu optymalnej ceny. Dzięki tej współpracy możliwe będzie poznanie analizy rynku i rekomendacji odnośnie do ceny nieruchomości wystawanej na sprzedaż.